Grooming nas nasušni

Rasprave o držanju, prehrani, groomingu i općenito o njezi pasa

Moderator/ica: Moderatori

PostPostao/la LuLu dana sri ožu 05, 2008 13:21

Evo malo o njezi dlake...

Privikavajte svog psa dok je još štene da legne na leđa ili bočno dok ga uređujete. Najbolje je to činiti od najranije mladosti, bez obzira na to što štene maltezera ne iziskuje posebno uređivanje, privikavajte ga na to prije nego što dlaka postane zapetljana. Ako nije naviknut i ako češljanje stavite na „dnevni red“ tek kad se pojave čvorovi, prihvaćati će to kao jako bolno, loše i traumatično iskustvo koje će na svaki mogući način pokušati izbjeći..
Ako je na grooming naviknut od najranije mladosti, biti će zainteresiran za suradnju, i na taj način će olakšati sebi i vama.

POTREPŠTINE

Najbitnije je koristiti dobru, kvalitetnu i profesionalnu opremu. Većina se tih stvari nažalost ne može kupiti u „običnim“ pet shopovima.
Ne nasjedajte na vrlo sličan izgled četki i češljeva koje ćete naći u pet shopu!!! Iako su vrlo nalik, obične četke i češljevi nisu pogodne za grooming vašeg psa jer ÈUPAJU, GRUBO KIDAJU, LOME DLAKU i IRITIRAJU KOŽU pa mogu čak izazvati i njeno perutanje.

PIN BRUSH (pin četka)

Ne postoji četka koju više volim od Hinde's-ove. Ima dobre, duge zupce spojene u finu fleksibilnu gumu zbog koje se savijaju na sve moguće strane i ulaze dobro i duboko u dlaku.

slika

SLICKER BRUSH (slicker četka)

Chris Christensen proizvodi divne, mekane četke finih i nježnih zubaca.

slika

ŠKARE

-zakrivljene
-male ravne
-tupih vrhova

Pogodne za šišanje šapica, dlake među jastučićima i onih djelova gdje bi mogli lako ubosti/ozlijediti psa (tupi vrhovi)

(Postoje i druge škare kao što su velike ravne škare od 18 cm ili jednostrane filerke, ali ovdje govorimo o ljubimcu, a ne izložbenom primjerku psa, pa vam ostalo nije potrebno !)

GUMICE

Najbolje su silikonske gumice koje dolaze u pakiranjima od 100 ili 1000 komada. Gumica se upotrebljava SAMO JEDNOM !!!!Skida se na način da uzmemo male škare, podignemo samo gumicu (nastojeći ne uhvatiti dlaku), prerežemo gumicu i lagano je skinemo sa dlake izbjegavajući čupanje, petljanje i nasilno povlačenje.

GROOMING SPRAY (mlaka voda, malo balzama za pse, jaglacovo ulje za dlaku ili silikon za kosu u vrlo maloj količini – nekoliko kapi)

ÈEŠALJ

isključivo inoxov antistatički češalj (metalni)

slika

REZAÈ ZA NOKTE

Klasični pseći, nalazi se gotovo u svakom bolje opskrbljenom Pet Shopu

TEHNIKA ÈEŠLJANJA

Èešljanje je najbitnija stvar koju morate svakodnevno činiti da dlaku održite sjajnom, ravnom i bez čvorova. Svakodnevno i bez isprika !
Ako imate psa koji je „u dlaci“ morate četkati BAREM jednom dnevno !
Od velike pomoći je i grooming spray u koji stavljamo i ulje da bi spriječili da dlaka puca (ako imate jaglacovo ulje – najbolje !)
Bitno je češljati na taj način da se „uđe u dlaku“, a ne površinski. Da bi odvojili dlaku možete se koristiti sa velikom iglom za pletenje ili češljem koji ima umjesto drške iglu. Kada ste odvojili dlaku, češljajte strpljivo dio po dio.
Najkritičnija mjesta zapetljanja su svakako pazusi, prsa, predio ispod vrata, bokovi i dio leđa na koji se naslanja rep.
Što se tiče očuvanje dlake od petljanja NIKAKO NE BI PREPORUÈILA NOŠENJE ORMI !!! (ja ih zovem „halteri“, jer pas zaista može bez problema hodati na ogrlici, ako ispod ogrlice stanu dva prsta ništa ga ne guši i ne sputava – dakle orma je najveća glupost koju možete kupiti juer će vam petljati i uništavati dlaku !)
Što se tiče češljanja Pin četkom, to se čini „iz zgloba“, a ne „iz lakta“ jer ako češljamo iz lakta, opet postoji mogućnost čupanja i kidanja dlake. Dakle bitno je pomicati samo zglob i ići gore dole.

OTKLANJANE ÈVOROVA

Prvi uvijet je da ste vi i pas strpljivi, jer tu nervozi nema mjesta. Uhvatite čvor među prste i probajte ga prstima u što većoj mjeri rastvoriti. Zatim uzmite Pin četku i vrhovima raščešljavajte, koristeći grooming spray koji ste već prije „izmućkali“.
Krajeve zubaca Pin četke koristite da bi „odvojili „čvor od nezapetljane dlake. Probajte nakon ovog odstraniti čvor pomoću prstiju (kažipst + palac + lagano povući)
Ako je čvor prevelik, plosnat i vrlo zapetljan uzmite male škare ili škare sa tupim vrhom i razrežite čvor na nekoliko dijelova ali u pravcu OKOMITOM na čvor. Nikako vodoravno ! U pravilu će vam trebati 3-4 reza.
Kada ste razrezali, uzmite prvo pin četku, a zatim češalj i riješili ste stvar.

KUPANJE

Prije kupanja u uši stavite malene okrugle kuglice vate da bi spriječili ulaz vode u ušnu školjku. Razrijedite šampon, balzam i pripremite suhi ručnik i neka vam budu na dohvat ruke.

Dobar raspored kupanja za maltezera kućnog ljubimca je svakih 7-10 dana.
Prije kupanja treba OBAVEZNO raščešljati psa, jer ako počnete kupati psa zapetljanog, čvorovi će biti nakon kupanja još kompaktniji i tvrđi, apsorbirati će šampon i vodu. Znači da će se sušiti teže, a šampon koji je ostao unutar čvora može smetati psa i natjerati ga da se počne češati.

Uvijek dobro isperite psa. Kada mislite da ste isprali sav šampon i balzam, ispirite jo 2 minute!

Najbolje je koristiti profi šampone jer se razrjeđuju sa vodom i kada se zbroji 2 i 2, ne ispadaju niti tako skupi.
Nakon šamponiranja isperite i nanesite balzam. Ako je pas vrlo prljav šamponirajte 2 puta.

Kada ispirete glavu, radite to na taj način da mlaz vode usmjeravate u smjeru suprotno od očiju, kako nebi došlo do iritacije.

Dobro osušite psa sa ručnikom.

Osušite fenom, ne vrućim nego mlakim zrakom i budite oprezni da eventualno ne opečete psa.

KOJI ŠAMPON KORISTITI ?

Izbor šampona je veoma bitan. Ph normalne pseće kože iznosi od 7,0 do 7,4. Neutralna točka te Ph skale je na vrijednosti od 7,0 tako da pseću kožu možemo svrstati u lagano alkalnu.
Za razliku od pseće kože, ljudska ima PH 5,5 .
Koristeći ljudske šampone (čak i one neutral baby šampone tipa Johnson & Johnson) koji su lagano KISELI, učiniti ćete to da ćete uništiti pseću dlaku i ona će sa vremenom promijeniti boju i dobivati sve žuću nijansu. O perutanju i suhoj koži da i ne govorim !!!!!!

Ne štedimo na sebi pa nemojmo štediti niti na psu !!!!!!

Brandovi šampona koje preferiram su Lady Belle, Pet Silk ,Summer Wind's i #1 All Systems.

slika

Za izložbene primjerke pasa tu su još razna ulja (nercovo, jaglacovo ulje), svila, papilotne (najbolje od PVC-a), antistatici, četke od prirodne životinjske dlake i konstantna njega, njega, njega.... itd itd itd itd...... malj malj

ŠAPICE

Dlaka na šapicama maltezera vrlo brzo raste. Ako se zapusti, brzo se zapetlja i tako smeta pri kretanju.
Potrebno je dakle šišati dlaku između jastučića, ali pazite da pri tom ne porežete psa.

NOKTI

Osobno režem nokte jednom u 2 tjedna, ali bi najbolje bilo kada bi to vlasnik radio svaki tjedan (odredite si neki dan – nedjelja na primjer).
Nikad ne koristite ljudske rezače za nokte npr. Kliješta za pedikuru jer oni svojom izvedbom nisu prilagođeni izgledu i obliku psećeg nokta.
Pazite na žilu koja se proteže noktom, da je ne povrijedite.
Bolje je odrezati malo ili u nekoliko navrata, nego peviše !!!
Ovo radite na svjetlu, najbolje vani, na danjem svjetlu.

slika

UŠI
Stavite puder za uši u svako uho i budite sigurni da ste ga dobro nanjeli po cijeloj ušnoj školjci. Pričekajte koju minutu da puder osuši dlaku.
Ja čupam dlaku prstima jer tako imam „najbolji osjećaj“, ali postoje i posebne škare i pincete sa kojima se to također radi.
Biti ćete iznenađeni koliko je lakše čupati dlaku kada se puder osuši, a pas čupanje praktički niti ne osjeti !

Copyrighted by DAK-maltese
LuLu

PostPostao/la Draženka dana sri ožu 05, 2008 23:00

:dada BRAVO, LULU - BAŠ se tako moraju njegovati psići kako si opisala - jer moraju biti lijepi i krasni kao male pahuljice :heart
Draženka

PostPostao/la Draženka dana pet ožu 21, 2008 23:37

Evo, Emine slike sa izložbe sada na Zagrebu, šišala ju je Slađana i ja sam bila baš jako zadovoljna - baš dobro zar ne ?

slika

-178
Draženka

PostPostao/la Draženka dana ned ožu 30, 2008 10:26

Opet ja, oprostite molim,
ali eto jednostvano ne mogu a da ne iskomentiram, gledam druge forume
i eto vidim kako vlasnice bichona lijepo uređuju,njeguju,šišaju svoje bichone i krasno i prezentiraju kako i treba i svaka im čast na tome a recimo mi imamo u klubu zaista krasne bichone koji postižu uspjehe i naše vlasnice uređuju recimo frise.e samo za izložbu a poslije izložbe ih pošišaju na jedan centimetar pa što onda imaš bichona - pitam se ???? stvarno se ljutim nisu trebale kupiti bichona mogle su nabaviti nekog kratkodlakog psa i sve O.K.
sva ljepota i krasota bichona je u njegovom izgledu a njihove ih vlasnice pošišaju u čemu je problem !!! - pa neka nam je onda tako !!!

da čujem glase ??? u čem je problem ??? slika
Draženka

PostPostao/la Draženka dana ned ožu 30, 2008 14:38

Dobro, ja sada nisam govorila o šamponatima - govorim o bichonima općenito - i smatram da bichon i svaki pas za šetnju i druženje tj- kućni pas ili još bolje sobni pas mora biti sređen kako Bog zapovijeda i to uvijek i za to ću se uvijek boriti i uvijek ću rado reći onome koji bijelog psa drži sivim itd-itd- da to nije u redu - ja samo kažem da je šteta da se tako dobri psi kakove imaju naši članovi pokazuju u punom sjaju samo na izložbama - to me smeta to ti je slićno da se čovijek pere samo kad ide doktoru.
Apeliram na članove Kluba da malo bolje prezentiraju i sređuju svoje pse !!!
:respekt bez uvrede- molim, mi imamo članova koji se javljaju samo pred izložbu na Forum - radi saznanja, koji nikad nisu stavili niti jednu sličicu svog psa, koji se javljaju samo kad trebaju pariti ili se opare , a u isto vrijeme nisu uopće aktivni !!! mene to smeta - pak nek se srdi ko se hoće - baš me briga .... moj naklon...
Draženka

PostPostao/la Fairy dana pon ožu 31, 2008 20:13

Apsolutno se slažem da čovjek ima psa za sebe i zato ga i održava lijepim stalno, a ne samo za izložbe. Meni je gušt kada su mi psi svaki dan uređeni i dotjerani.
Linda, nemojmo podcijenjivati Mlade Ch. Hrvatske ili Ch.Hrvatske, barem iz našeg kluba. Sigurna sam da u našem klubu nitko nije dobio niti jedan Ch. - mladi ili zreli (u Hr. ili bilo gdje drugdje) kroz poznanstvo odnosno prijatelja, a ako je, onda je to jaaako žalosno. :schocked
Fairy

PostPostao/la Draženka dana pon ožu 31, 2008 21:10

Bok, Fairy baš mi je drago da si se javila u "diskusion" , jer bogu hvala ti si isto jedan zaljubljanik u "haviće" i tvoji su peseki uređeni onako kak se "šica"
i to uvijek i ja uživam gledajući tebe kako ih njeguješ i uređuješ !!! Nema ništa loše u tome ako smo mi malo i pretjerali u ljubavi za svoje pse , ma kažem ja od viška ljubavi "glava ne boli" zar ne ? Da li znaš kako su zvali nekada fina gospoda naše male ljubimce "schoßhunde" tj. u prijevodu što
znači pas za krilo - pa zašto onda ne bi bili uvijek zrihtani !!! Mi u Klubu imamo zaista super pse koji pstižu lijepe rezultate i naši CH nisu ništa manje
važni od nekih stranih, istina onaj BiH gdje se je dobio CH u jednom danu tu ja nisam htjela nikad ići i taj me nije zanimao - to mi i nije bio CH. barem po meni, i sada imamo kako si vidjela krasne izložbe i baš im se veselim

:pusica tebi i tvojim pesekima !!! :dada
Draženka

PostPostao/la Draženka dana pon ožu 31, 2008 21:18

JES, MI SMO NAJBOLJI !!!! )Coffeetime( jeeee!!!
Draženka

PostPostao/la Draženka dana pon ožu 31, 2008 21:28

pa ljudi pogledajte ovog psa "havića"
slikazar nije divna ??? :champ a pogledajte kako je sređena -217
Draženka

Re: Grooming nas nasusni

PostPostao/la Draženka dana čet svi 22, 2008 22:06

TAKILI je napisao/la:Evo,rekoh da zapocnem ovu temu.Svi mi vlasnci bichona mucimo veeeliku muku kad je njihova frizura u pitanju.Bezbroj puta sam vidjala po Beogradu bichoncice osisane kao pudle.Retko kada ,u stvari nikada nisam videla lepo osisanog bichona...
Ja sama sisam Bennyja,ko vama sisa ljubimce?Da li ste sami pokusali nesto da stricnete?Da li neko moze pohvaliti nekog groomera?
Zelela bih da ovde razmenjujemo fotkice,savete i iskustva,ako nije problem.Nekako mi ova tema zvuci neiscrpno kada smo mi zene i vlasnice bichona u pitanju.
Pošto je sada Takili postala vrhunski groomer pa sada može i djeliti savjete o šišanju bichona a od onda nije prošlo ni 6-7 mj-vrlo sam impresionirana. Moje je mišljenje da je svkog bichona vrlo teško ošišati i da je to jedan od najzahtjevnijih pasa što se tiće njege i da treba proći dosta vremena i truda da se bichon dobro ošiša bez obzira na građu - više šišanje ovisi o gustoći dlake, dakle puno je lakše ošišati bichona s gušćom dlakom, nego onog s nježnijom a ja ne znam na kog a se to stalno aludira i dosta mi je toga, dajte tamo uzmite malo na metu jedni druge pa će vam možda biti lakše - a mi se sada isključujemo od bilo kakove diskusije - poteži me za rep .......a nadam se i ostali .... )Coffeetime(
Draženka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ishrana i njega pasa

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.